Przejście na VAT w trakcie roku podatkowego

Przejście na VAT w trakcie roku podatkowego

Otwarcie własnej działalności gospodarczej nie musi wiązać się z byciem tzw. czynnym podatnikiem VAT. Choć każdy przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, to jednak może on korzystać z podmiotowego  zwolnienia z VAT, jeśli roczna wartość sprzedaży w jego firmie nie przekracza 200 tysięcy złotych (oczywiście bez podatku VAT). Co jednak w sytuacji, gdy w trakcie roku podatkowego będziemy chcieli stać się czynnym podatnikiem VAT? Czy jest to możliwe, jak można to zrobić i o czym trzeba pamiętać?

Zgłoszenie VAT-R zawsze potrzebne do przejścia na pełny VAT

Każda osoba zaczynająca swoją działalność gospodarczą niejako z automatu będzie korzystała z podmiotowego zwolnienia VAT. Przejście na pełny VAT jest możliwe w tym przypadku, ale trzeba złożyć do Urzędu Skarbowego poprawnie wypełnione zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Na początek jednak przyjrzymy się temu, jakie zasady rządzą podmiotowym zwolnieniem VAT.

Wartość sprzedaży maksymalnie do 200 tysięcy złotych

Jako świeży przedsiębiorca musimy mniej więcej oszacować, jaka będzie łączna wartość sprzedaży na zakończenie pierwszego roku działania naszej firmy. Zgodnie z przepisami, z podmiotowego zwolnienia można korzystać wtedy, gdy roczna wartość sprzedaży nie przekracza 200 tysięcy złotych. Jeśli firmy nie otwieramy 1 stycznia, to kwotę tę będzie trzeba pomniejszyć w pierwszym roku, odpowiednio do ilości dni, które pozostały do jego końca.

Przejście na pełny podatek VAT jest obowiązkowe w chwili, gdy wartość sprzedaży przekracza wspomnianą wcześniej kwotę. Warto tutaj podkreślić fakt, że już pierwsza sprzedaż powyżej tej kwoty będzie podlegała pod pełny podatek.

Fotolia_200024765_Subscription_XXL_Copyjpg

Przejście na pełny VAT w trakcie roku podatkowego

W świetle przepisów nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań co do tego, aby zrezygnować z podmiotowego zwolnienia VAT w trakcie roku i przejść na pełny podatek. Aby to zrobić, należy wypełnić deklarację VAT-R i złożyć ją w podległym swojej firmie Urzędzie Skarbowym. Druk deklaracji możemy pobrać w urzędzie, jak i samodzielnie go wydrukować. Można dostarczyć druk nie tylko wypełniony odręcznie, ale także elektronicznie i później wydrukowany.

Przedsiębiorcy mający firmy od długiego czasu, podczas przechodzenia na pełny VAT, mogą zaznaczać w deklaracji VAT-R, czy chcą się rozliczać z podatku miesięcznie, czy kwartalnie. Należy tutaj jednak podkreślić to, że nowo powstające firmy nie mają już takiego wyboru. Zgodnie z nowymi przepisami prawa rozliczenie zawsze musi być miesięczne.

W jakich terminach składać deklarację VAT-R?

Przepisy bardzo dokładnie określają to, w jakim terminie należy deklarację przejścia na pełny podatek VAT złożyć. Jeśli decydujemy się na dobrowolne przejście w trakcie trwania roku podatkowego, to deklarację musimy złożyć przed początkiem nowego miesiąca, w którym chcemy już VAT rozliczać. W innych przypadkach wygląda to następująco:

  • ostatniego dnia przed tym, w którym nastąpi utrata prawa do zwolnienia podmiotowego;
  • ostatniego dnia przed tym, w którym ma być dokonana pierwsza sprzedaż towarów lub usług, które nie mogą być zwolnione od podatku.

Samo przejście na pełny VAT nic nie będzie kosztowało, ale niestety przyjdzie nam zapłacić 170 zł w sytuacji, gdy zechcemy otrzymać potwierdzenie naszej rejestracji.

Można wrócić do podmiotowego zwolnienia z VAT

Warto przy okazji podkreślić fakt, że zarówno przymusowe, jak i dobrowolne przejście na pełny VAT nie musi oznaczać, że zostaniemy z nim już do końca. Do podmiotowego zwolnienia możemy powrócić w sytuacji, gdy sprzedaż w firmie spadnie i nie będzie przekraczała rocznie wartości 200 tysięcy złotych. Również po dobrowolnym przejściu na pełny VAT możemy powrócić do zwolnienia podmiotowego, jeśli oczywiście mieścimy się w rocznym limicie 200 tysięcy złotych.